Pradawne drzewo

XI FESTIWAL POLSKA W IMCE. NIECODZIENNY FESTIWAL TEATRALNY


Scenariusz i reżyseria: Honorata Mierzejewska-Mikosza

Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Muzyka: Pavel Helebrand
Produkcja: Teatr Maska w Rzeszowie

 

Obsada:
Ewa Mrówczyńska – Utrenica
Joanna Pruś (gościnnie) – Południca
Katarzyna Lewandowska – Wieczernica

 

Premiera: 2 lipca 2022 r.

Czas trwania: 55 min.
Spektakl dla dzieci od 5 roku życia

 

Daty pokazów w Teatrze IMKA – Scena Kocjana:
22.10.2023 r. godz. 13:00
23.10.2023 r. godz. 10:00

 

„Pradawne drzewo” powstało z inspiracji mitologią słowiańską. To teatralne zaproszenie do poszukiwań Początku, snucia opowieści i przyjrzenia się bliżej życiu nadzwyczajnego drzewa, które jest świadkiem wielu wydarzeń.

W centrum opowieści staje potężne drzewo, które podczas spektaklu rozrasta się, ukazując swoje tajemnice. Barwna mitologia Słowian jest okrojona do pierwszych podstawowych znaczeń wspólnych dla wszystkich, tak by mały widz mógł w pełni uczestniczyć w ukazywanej historii.

W trakcie spektaklu aktorki są przewodnikami po świecie Natury. Łagodnie budują opowieść o początku świata. Widzowie są zatem świadkami narodzin nieba, gwiazd, słońca (Swaróg), zjawisk przyrody (takich jak burze i pioruny – Perun czy wiatru – Strzybóg); śledzą wyznaczenie kierunków świata (Świętowit). A wszystko to dzieje się wokół leciwego, poczciwego dębu…

Wyjście od historii drzewa, które jest centrum świata, stanowi świetną okazję do uwrażliwiania małych widzów i wprowadzania ich w świat natury, który jest dzisiaj zagrożony. Celem twórców jest zwrócenie uwagi na piękno, ale również kruchość przyrody. Dzieci poznają nie tylko różne drzewa, ale też ich życie i wywodzące się ze słowiańszczyzny zwyczaje z nimi związane.

Tradycje i elementy kultury ludowej zaprezentowane zostaną w nowoczesnej odsłonie, opowiedzianej bogatymi środkami teatru formy.

Spektakl przeznaczony jest dla młodych widzów, którzy zaczynają swoją przygodę z teatrem. Środki wyrazu są dobrane do wieku i możliwości percepcyjnych dzieci.

Spektakl „Pradawne drzewo” według scenariusza i reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy znalazł się w finale 29. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Został wybrany do finałowej „czternastki” wyłonionej spośród 134 zgłoszonych do konkursu spektakli.

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLEFestiwal współfinansowany jest ze środków m.st. Warszawy

Zapisz się do newslettera