2014
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska odznaczyła Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Dyrektora artystycznego Teatru IMKA – Tomasza Karolaka.
Teatr IMKA otrzymał wyróżnienie w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/2014” miesięcznika „Teatr” w kategoriach:
- Najlepsza nowa polska sztuka (Robert Bolesto „Ayrton Senna da Silva” w reż. Łukasza Kosa);
- Najlepsza rola kobieca (Klara Bielawka i Anna Kłos-Kleszczewska w „Klątwie” w reż. Moniki Strzępki);
- Najlepszy teatr.
„Klątwa” otrzymała Główną Nagrodę Aktorską dla Krzysztofa Dracza na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.
Spektakl „Cienie. Eurydyka mówi:” otrzymał Nagrodę dla Najlepszej Scenografii dla Katarzyny Borkowskiej na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.
„Klątwa” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego otrzymała Specjalne wyróżnienie Jury Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia 2014 w Krakowie za wirtuozerię zespołu teatralnego – Teatr IMKA w Warszawie oraz w kategoriach:
- Najlepsza aktorka drugoplanowa (Anna Kłos-Kleszczewska);
- Najlepszy aktor drugoplanowy (Krzysztof Dracz).
Jury XI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego przyznało Nagrodę zespołową dla Teatru IMKA za spektakl „Operetka” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.
2013
WDECHA Publiczności 2013 dla IMKI za „Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny” przyznawana przez czytelników dodatku kulturalnego „Gazety Wyborczej” – „Co Jest Grane”. Nagroda została przyznana w kategorii Wydarzenie Roku.
Uzasadnienie werdyktu:
W prywatnym Teatrze IMKA udało się stworzyć ambitny, imponujący festiwal teatralny. Nasze nagrody przyznamy ludziom, którzy wykonali kawał dobrej, kulturalnej roboty.
Teatr IMKA jest jedyną w dziesięcioletniej historii WDECHÓW instytucją, która w plebiscycie WDECHY dostała nagrodę po raz drugi.
2012
Teatr IMKA otrzymał Grand Prix X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu za spektakl „Dzienniki” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Międzynarodowe jury przyznało nagrody zespołową oraz dla reżysera.
Mikołaj Grabowski podczas XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA odebrał Nagrodę za scenariusz i reżyserię przedstawienia „O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III”.
Jury 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej przyznało Nagrodę za rolę Generała w przedstawieniu „Generał” dla Marka Kality oraz Wyróżnienie za reżyserię przedstawienia „Generał” dla Aleksandry Popławskiej i Marka Kality.
2011
„Dzienniki” Gombrowicza nominowane zostały do Feliksów Warszawskich w trzech kategoriach:
- Reżyseria (Mikołaj Grabowski);
- Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (Magdalena Cielecka);
- Najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Piotr Adamczyk).
Teatr IMKA otrzymał Nagrodę Główną 6. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT za spektakl „Generał” Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality.
Teatr IMKA otrzymał Wyróżnienie w rankingu „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi w sezonie 2010/2011” miesięcznika „Teatr” w kategoriach:
- Najlepsza nowa polska sztuka („Generał” Jarosława Jakubowskiego);
- Najlepsza nowa sztuka obcojęzyczna („Sprzedawcy gumek” Hanocha Levina);
- Najlepsza adaptacja teatralna („Wodzirej” – Remigiusz Brzyk, Tomasz Śpiewak);
- Najlepsza scenografia (Katarzyna Adamczyk i Aleksandra Popławska – „Generał”);
- Najlepsza Muzyka („Generał” z muzyką Jacka Grudnia, w opracowaniu muzycznym Aleksandry Popławskiej i Janusza Chabiora);
- Najlepsza rola męska (Marek Kalita w „Generale”; Janusz Chabior w „Sprzedawcach gumek”);
- Najlepsza rola epizodyczna (Janusz Chabior w „Generale”);
- Najlepszy teatr.
Jury 36. Opolskich Konfrontacji Teatralnych przyznało Nagrodę dla zespołu spektaklu „Opis Obyczajów III” Teatru IMKA.
Na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE, za reżyserię spektaklu „Sprzedawcy gumek” w Teatrze IMKA nagrodę otrzymał Artur Tyszkiewicz. Reżyser otrzymał również Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy.
WDECHA 2011 w kategorii Miejsce – Teatr IMKA
Uzasadnienie werdyktu:
Jedno z najgorętszych teatralnych miejsc Warszawy. Prywatny teatr z ambitnym repertuarem. Kiedy popularny aktor Tomasz Karolak otwierał prywatną scenę, spodziewaliśmy się, że będzie proponował widzom farsy i sprawdzone komedie. Tymczasem repertuaru może pozazdrościć IMCE niejeden miejski teatr. Karolakowi udało się to, czego nie jest w stanie przeskoczyć niejeden dyrektor publicznego teatru. Przyciągnął do współpracy świetnych aktorów i reżyserów, pozwolił im na realizację dobrych tekstów, a sobie – na ryzyko. Publiczność zachwyca się „Dziennikami” według Gombrowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego ze świetnymi rolami m.in. Magdaleny Cieleckiej, Piotra Adamczyka, Jana Peszka. Recenzenci chwalą „Wodzireja” według scenariusza Feliksa Falka w reżyserii Remigiusza Brzyka. Nagroda na potwierdzenie, że warto inwestować w wartościową sztukę. Wierzymy, że IMKA nadal będzie podążać wyznaczoną drogą.