O teatrze

Teatr Imka od ponad dziesięciu lat należy do grona najodważniejszych teatrów w Polsce. Jesteśmy teatrem młodym, zaangażowanym, posługującym się ciekawym językiem.Pokazujemy spektakle najwybitniejszych polskich reżyserów wielu pokoleń – Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej, Krystiana Lupy czy Moniki Strzępki. Na scenie IMKI widzowie mogą oglądać Iwonę Bielską, Magdę Cielecką, Magdę Boczarską, Piotra Adamczyka, Jana Peszka, Jana Frycza, Marka Kalitę.

Od początku istnienia staliśmy się artystycznym głosem pokolenia 40-latków. Tworzymy teatr eklektyczny, gramy klasykę i awangardę. Na scenie mówimy o kondycji współczesnego człowieka, ale w sposób, który odpowiada potrzebom kultury obrazu, kultury fragmentarycznej i szybkiej. Pluralizm tematów, skłonność do podejmowania nieoczywistych, często ryzykownych decyzji – to nasza IMKA. U nas spotyka się ksiądz Kitowicz z Witoldem Gombrowiczem oraz noblistka Elfriede Jelinek z Pawłem Demirskim.

Tworzymy miejsce, które pozwala nam na teatralny wielogłos.

Tworzymy teatr poszukujący, nie wprost eksperymentalny, ale wyróżniający się formą i językiem.
Tworzymy miejsce, które ściąga do stolicy zaangażowanych widzów z całej Polski, a widzom miasta stołecznego pokazuje to, co najciekawsze w teatrach poza Warszawą.
Przybliżamy widzom ambitną literaturę – dzieła polskiej i światowej dramaturgii, prezentujemy nowatorskie interpretacje klasycznych tekstów.
Podejmujemy tematy kontrowersyjne dotyczące historii Polski oraz współczesnego świata i aktualnych wydarzeń politycznych. Pobudzamy do refleksji nad tematami obecnymi w dyskursie społecznym.
Współpracujemy z młodymi, początkującymi aktorami oraz adeptami sztuki teatralnej.
Prowadzimy edukację artystyczną i tworzymy przestrzeń dla dialogu różnych dziedzin kultury i sztuki.
Popularyzujemy Polskę i polską kulturę za granicą.

Nagrody

2014

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska odznaczyła Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Dyrektora artystycznego Teatru IMKA – Tomasza Karolaka.

Teatr IMKA otrzymał wyróżnienie w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/2014” miesięcznika „Teatr” w kategoriach:
  • Najlepsza nowa polska sztuka (Robert Bolesto „Ayrton Senna da Silva” w reż. Łukasza Kosa);
  • Najlepsza rola kobieca (Klara Bielawka i Anna Kłos-Kleszczewska w „Klątwie” w reż. Moniki Strzępki);
  • Najlepszy teatr.
„Klątwa” otrzymała Główną Nagrodę Aktorską dla Krzysztofa Dracza na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Spektakl „Cienie. Eurydyka mówi:” otrzymał Nagrodę dla Najlepszej Scenografii dla Katarzyny Borkowskiej na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

„Klątwa” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego otrzymała Specjalne wyróżnienie Jury Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia 2014 w Krakowie za wirtuozerię zespołu teatralnego – Teatr IMKA w Warszawie oraz w kategoriach:
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa (Anna Kłos-Kleszczewska);
  • Najlepszy aktor drugoplanowy (Krzysztof Dracz).
Jury XI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego przyznało Nagrodę zespołową dla Teatru IMKA za spektakl „Operetka” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

2013

WDECHA Publiczności 2013 dla IMKI za „Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny” przyznawana przez czytelników dodatku kulturalnego „Gazety Wyborczej” – „Co Jest Grane”. Nagroda została przyznana w kategorii Wydarzenie Roku.

Uzasadnienie werdyktu:
W prywatnym Teatrze IMKA udało się stworzyć ambitny, imponujący festiwal teatralny. Nasze nagrody przyznamy ludziom, którzy wykonali kawał dobrej, kulturalnej roboty. Teatr IMKA jest jedyną w dziesięcioletniej historii WDECHÓW instytucją, która w plebiscycie WDECHY dostała nagrodę po raz drugi.

2012

Teatr IMKA otrzymał Grand Prix X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu za spektakl „Dzienniki” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Międzynarodowe jury przyznało nagrody zespołową oraz dla reżysera.

Mikołaj Grabowski podczas XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA odebrał Nagrodę za scenariusz i reżyserię przedstawienia „O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III”.

Jury 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej przyznało Nagrodę za rolę Generała w przedstawieniu „Generał” dla Marka Kality oraz Wyróżnienie za reżyserię przedstawienia „Generał” dla Aleksandry Popławskiej i Marka Kality.

2011

„Dzienniki” Gombrowicza nominowane zostały do Feliksów Warszawskich w trzech kategoriach:
  • Reżyseria (Mikołaj Grabowski);
  • Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (Magdalena Cielecka);
  • Najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Piotr Adamczyk).
Teatr IMKA otrzymał Nagrodę Główną 6. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT za spektakl „Generał” Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality.

Teatr IMKA otrzymał Wyróżnienie w rankingu „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi w sezonie 2010/2011” miesięcznika „Teatr” w kategoriach:
  • Najlepsza nowa polska sztuka („Generał” Jarosława Jakubowskiego);
  • Najlepsza nowa sztuka obcojęzyczna („Sprzedawcy gumek” Hanocha Levina);
  • Najlepsza adaptacja teatralna („Wodzirej” – Remigiusz Brzyk, Tomasz Śpiewak);
  • Najlepsza scenografia (Katarzyna Adamczyk i Aleksandra Popławska – „Generał”);
  • Najlepsza Muzyka („Generał” z muzyką Jacka Grudnia, w opracowaniu muzycznym Aleksandry Popławskiej i Janusza Chabiora);
  • Najlepsza rola męska (Marek Kalita w „Generale”; Janusz Chabior w „Sprzedawcach gumek”);
  • Najlepsza rola epizodyczna (Janusz Chabior w „Generale”);
  • Najlepszy teatr.
Jury 36. Opolskich Konfrontacji Teatralnych przyznało Nagrodę dla zespołu spektaklu „Opis Obyczajów III” Teatru IMKA.

Na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE, za reżyserię spektaklu „Sprzedawcy gumek” w Teatrze IMKA nagrodę otrzymał Artur Tyszkiewicz. Reżyser otrzymał również Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy.

WDECHA 2011 w kategorii Miejsce – Teatr IMKA

Uzasadnienie werdyktu:
Jedno z najgorętszych teatralnych miejsc Warszawy. Prywatny teatr z ambitnym repertuarem. Kiedy popularny aktor Tomasz Karolak otwierał prywatną scenę, spodziewaliśmy się, że będzie proponował widzom farsy i sprawdzone komedie. Tymczasem repertuaru może pozazdrościć IMCE niejeden miejski teatr. Karolakowi udało się to, czego nie jest w stanie przeskoczyć niejeden dyrektor publicznego teatru. Przyciągnął do współpracy świetnych aktorów i reżyserów, pozwolił im na realizację dobrych tekstów, a sobie – na ryzyko. Publiczność zachwyca się „Dziennikami” według Gombrowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego ze świetnymi rolami m.in. Magdaleny Cieleckiej, Piotra Adamczyka, Jana Peszka. Recenzenci chwalą „Wodzireja” według scenariusza Feliksa Falka w reżyserii Remigiusza Brzyka. Nagroda na potwierdzenie, że warto inwestować w wartościową sztukę. Wierzymy, że IMKA nadal będzie podążać wyznaczoną drogą.

Zapisz się do newslettera