Z samych siebie się pośmiejmy

Premiera “Rewizora” w reżyserii Łukasza Kosa z udziałem Tomasza Karolaka odbędzie się 22 stycznia.

– Tomek Karolak widział mojego „Rewizora” w Teatrze Astorka w Bratysławie i zapalił się do pomysłu wystawienia go w IMCE. Nowa scena na Kocjana, otoczona sądami, terenami wojskowymi, biurami więziennictwa z poprzedniej epoki wydała nam się do tego idealna – mówi Łukasz Kos. – Gogol pisał,  że w jego sztuce jest tylko jeden pozytywny bohater: to Śmiech – oczyszczający, ekstatyczny, żywiołowy „W całej mojej twórczości chodziło mi zawsze o jedno – mówił Gogol – żeby człowiek naśmiał się z diabła.” To śmiech może odczarować zło świata,  zło które każdy nas w sobie ma. Dlatego marzy nam się, żeby nasz “Rewizor” był naprawdę śmieszny.

Jak zaznacza reżyser, z “Rewizorem” wiąże się też pewne przekleństwo.

– Z jednej strony premiera była wielkim sukcesem, z drugiej Gogol poczuł się niezrozumiany: wszyscy czytali sztukę jako obraz władzy, systemu carskiego, korupcji, głupoty władzy.

I od tamtej pory kolejne pokolenia widzów odnajdują w niej portret swoich rządzących. Tymczasem Gogol chciał , żeby widz zobaczył w bohaterach samego siebie, swoje wady, mechanizmy które właśnie nim rządzą. I pomyślał: „Być może, gdybym to ja był na miejscu Horodniczego zachowałbym się tak samo.” Ludzie władzy nie biorą się znikąd.

Są być może groteskową emanacją całego społeczeństwa.

– W Bratysławie przenieśliśmy akcję we współczesność, a właściwie w lata 90-te w Rosji – mówi Łukasz Kos. – W IMCE wracamy do historycznego gogolowskiego kostiumu, do pełnej charakteryzacji A potem…. Żeby wszystkiego nie ujawniać, dodam że świetny jest zespół aktorski – trzy aktorki i trzech aktorów, którzy będą wcielać się w dwadzieścia kilka postaci z komedii Gogola. Każdy z nich to petarda.

– Gram Horodniczego, ale i jego żonę oraz służącą Awdotię, chcemy bowiem przypomnieć, że „Rewizor” Gogola jest komedią – mówi Tomasz Karolak. – Dlatego będziemy bawić się różnymi formami teatru, przebierać się na oczach widzów, kilkanaście postaci zagra szóstka aktorek i aktorów.

Comments are closed.

Rewizor

Rewizor

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

2024-05-18 19:00 Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy, Indiry Gandhi 9, Warszawa Kup bilet

Komedia, jakiej nie było!

 

„Rewizor” Gogola z Krystyną Tkacz, Tomaszem Karolakiem i Łukaszem Kosem – w rolach reżysera oraz tytułowej – tworzy wybuchową mieszankę śmiechu i refleksji, która nikogo nie pozostawi obojętnym.

Gogol pisał, że w jego sztuce jest tylko jeden pozytywny bohater: to śmiech, który może odczarować zło świata.

Świetny spektakl gwarantuje znakomita obsada: Krystyna Tkacz, Jowita Budnik, Joanna Niemirska, Tomasz Karolak, Wojciech Błach i Łukasz Kos.

A Tomasz Karolak, który w spektaklu gra Horodniczego, ale i jego żonę oraz służącą Awdotię, chce swoimi kreacjami przypomnieć, że „Rewizor” jest doskonałą komedią.

Reżyseria: Łukasz Kos

Scenografia: Paweł Walicki

Kostiumy: Barbara Sikorska-Bouffał

Projekcje/Muzyka na żywo: Kamil „Wallace” Walesiak

Obsada:
Krystyna Tkacz
Jowita Budnik
Joanna Niemirska
Tomasz Karolak
Wojciech Błach
Łukasz Kos
Justyna Maluty
Kamil „Wallace”Walesiak


Czas trwania spektaklu: 180 minut (z przerwą)

Data premiery: 22.01.2022 roku

Premiera na scenie Imka Kocjana.

 

Co z tą Rosją?

„Rewizor” Łukasza Kosa w warszawskim Teatrze Imka to trzy godziny nieskrępowanej zabawy konwencją. Spektakl pozostawia widza z przekonaniem, że w Rosji przez ostatnich dwieście lat niewiele się zmieniło.

Czytaj dalej »

Premiera „Rewizora” w reż. Łukasza Kosa w stołecznym Teatrze IMKA – w piątek

Wydało mi się, że ciekawiej będzie, gdy postać Chlestakowa zagra nie-aktor – ktoś, kto tylko udaje aktora – mówi PAP Łukasz Kos, reżyser „Rewizora” Mikołaja Gogola. Premiera przedstawienia w warszawskim Teatrze IMKA – w piątek.

Czytaj dalej »

Comments are closed.

Zapisz się do newslettera