Z samych siebie się pośmiejmy.

Premiera „Rewizora” w reżyserii Łukasza Kosa z udziałem Tomasza Karolaka odbędzie się już październiku w Teatrze Imka

Tomek Karolak widział mojego „Rewizora” w Teatrze Astorka w Bratysławie i zapalił się do pomysłu wystawienia go w IMCE. Nowa scena na Kocjana, otoczona sądami, terenami wojskowymi, biurami więziennictwa z poprzedniej epoki wydała nam się do tego idealna – mówi Łukasz Kos. – Gogol pisał, że w jego sztuce jest tylko jeden pozytywny bohater: to Śmiech – oczyszczający, ekstatyczny, żywiołowy „W całej mojej twórczości chodziło mi zawsze o jedno – mówił Gogol – żeby człowiek naśmiał się z diabła.” To śmiech może odczarować zło świata, zło które każdy nas w sobie ma. Dlatego marzy nam się, żeby nasz „Rewizor” był naprawdę śmieszny.

Jak zaznacza reżyser, z „Rewizorem” wiąże się też pewne przekleństwo.

Z jednej strony premiera była wielkim sukcesem, z drugiej Gogol poczuł się niezrozumiany: wszyscy czytali sztukę jako obraz władzy, systemu carskiego, korupcji, głupoty władzy.
I od tamtej pory kolejne pokolenia widzów odnajdują w niej portret swoich rządzących. Tymczasem Gogol chciał , żeby widz zobaczył w bohaterach samego siebie, swoje wady, mechanizmy które właśnie nim rządzą. I pomyślał: „Być może, gdybym to ja był na miejscu Horodniczego zachowałbym się tak samo.” Ludzie władzy nie biorą się znikąd.
Są być może groteskową emanacją całego społeczeństwa.

W Bratysławie przenieśliśmy akcję we współczesność, a właściwie w lata 90-te w Rosji – mówi Łukasz Kos. – W IMCE wracamy do historycznego gogolowskiego kostiumu, do pełnej charakteryzacji A potem…. Żeby wszystkiego nie ujawniać, dodam że świetny jest zespół aktorski – trzy aktorki i trzech aktorów, którzy będą wcielać się w dwadzieścia kilka postaci z komedii Gogola. Każdy z nich to petarda.

Gram Horodniczego, ale i jego żonę oraz służącą Awdotię, chcemy bowiem przypomnieć, że „Rewizor” Gogola jest komedią – mówi Tomasz Karolak. – Dlatego będziemy bawić się różnymi formami teatru, przebierać się na oczach widzów, kilkanaście postaci zagra szóstka aktorek i aktorów.

Zapisz się do newslettera