Polska gra o tron

„Życie jest snem” Pedro Calderona de la Barca, arcydzieło światowego dramatu, którego akcja rozgrywa się symbolicznie w Polsce, zaprezentuje 10 września Teatr IMKA w inscenizacji Pawła Świątka z Andrzejem Kłakiem w roli głównej.

„Życie jest snem” to dramat-legenda. Do historii przeszedł spektakl Starego Teatru w reżyserii Jerzego Jarockiego z kreacją Krzysztofa Globisza. Teraz sięgnął po arcydzieło Paweł Świątek, który debiutował w Starym głośnym „Pawiem Królowej” Doroty Masłowskiej, a potem zyskał markę specjalisty od wystawiania klasycznych arcydzieł, m. in. „Rękopisu znalezionego w Saragossie” czy „Beniowskiego” (Teatr IMKA).

Calderón stworzył dramat, który dziś można odczytać jako political fiction. Przekonanie, że nie da się zmienić zdominowanego przez brutalną politykę świata – rywalizuje z pragnieniem buntu i przełamania fatum. Jednym z tematów jest kreowanie politycznej fikcji i iluzji. Ale dochodzi też do głosu tragedia wiary i wyzwalania się z niej. Wielki dramatopisarz, a w ślad za nim reżyser i autor adaptacji Tomasz Jękot, stawiają również pytanie, jak może zmienić politykę młode pokolenie. Wszystkie te kwestie są niezwykle aktualnie.

Akcja jest frapująca: znajdujemy się na dworze zmarłego króla Polski Basilia Wielkiego. Do Polski na odczytanie królewskiego testamentu przybywa książę Moskwy Astolf (w tej roli Adam Szczyszczaj), licząc, że to właśnie jemu i Polskiej księżniczce Estrelli (Weronika Krówka) w testamencie Basilio zapisał władzę nad krajem. Do Polski przybywa również Rosaura (Monika Janik), była kochanka Astolfa, która szuka na nim zemsty. Testament Basilia wyjawia jednak, że miał on potomka – Segismudna (Andrzej Kłak). Przy narodzinach jedynego syna króla Polski, niebo „dwoiło się i troiło” dając straszną przepowiednię – Segismundo będzie najgorszym tyranem, jakiego widział świat. Aby uniknąć strasznego losu, Basilio postanowił uwięzić swojego syna w wieży na całe życie. O jego istnieniu nie wiedział nikt poza Klotaldem (Rafał Kosowski) – wiernym sługą króla.

Pedro Calderón de la Barca

ŻYCIE JEST SNEM

tłumaczenie i opracowanie tekstu: Tomasz Jękot

reżyseria: Paweł Świątek

scenografia i kostiumy: Karolina Mazur

muzyka: Weronika Krówka

obsada:

BASILIO (martwy król Polski)

SEGISMUNDO (książę Polski) – Andrzej Kłak

KLOTALDO (służący króla) – Rafał Kosowski

ESTRELLA (infantka) / EUROPA – Weronika Krówka

ASTOLF (książę Moskwy) – Adam Szczyszczaj

ROSAURA (dama moskiewska ) – Monika Janik

KLARYN (błazen) – Łukasz Wójcik

Comments are closed.

Zapisz się do newslettera