2014.06.03 Wtorek 19:00

REŻ. MAJA KLECZEWSKA

Cienie. Eurydyka mówi:

ELFRIEDE JELINEK „SCHATTEN (EURYDIKE SAGT)”

SPEKTAKL PREMIEROWY

teatr-imka

Wybierz datę przedstawienia:

prapremiera we Wrocławiu w ramach 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej: 20 marca 2014
premiera w Bydgoszczy: 26 marca 2014
premiera w Warszawie: 3 czerwca 2014

Twórcy:
reżyseria: Maja Kleczewska
tłumaczenie: Karolina Bikont
scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
dramaturgia: Łukasz Chotkowski
scenografia i światła: Katarzyna Borkowska
kostiumy: Konrad Parol
muzyka: Paweł Krawczyk
teksty piosenek: Katarzyna Nosowska/Elfriede Jelinek

-- 

Teatr IMKA Tomasza Karolaka z Warszawy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy i Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu wraz z Mają Kleczewską oraz Łukaszem Chotkowskim przygotowali spektakl w oparciu o najnowszy tekst noblistki Elfriede Jelinek „Cienie. Eurydyka mówi:”.

W interpretacji twórców Orfeusz przedstawiony jest jako gwiazda pop, czarująca tłumy swoim śpiewem. Pragnie on wskrzesić Eurydykę, choć ona wcale nie musi chcieć wrócić do świata żywych, być może zmęczona próżnością Orfeusza. - Mamy wyobrażenie o micie - Eurydyka kocha Orfeusza bo wszyscy go kochają a ona jest wybranką jego serca. Gdy umiera, znajduje się w Hadesie, wyobrażamy sobie, że musi być strasznie nieszczęśliwa. Jelinek pyta - czy naprawdę czeka, może ma tej jego popularności dosyć? Dlaczego ona nic nie mówi, co ona przeżywa w Hadesie?" - pytała reżyserka Maja Kleczewska. - To odwrócenie mitu i spektakl o głosie tego, który nie ma głosu - dodała. 

Nowy spektakl Mai Kleczewskiej, jednej z najważniejszej postaci polskiego teatru, reżyserki m. in. „Podróży zimowej” i „Burzy”, współtworzy Katarzyna Nosowska, jedna z czołowych postać polskiej sceny muzycznej, wokalistka grupy Hey i twórczyni autorskich płyt. Katarzyna Nosowska, która w tym przedstawieniu występuje na żywo, specjalnie z myślą o spektaklu napisała kilka piosenek inspirowanych tekstem Jelinek. Jej muzyczne wejścia na scenę budują dramaturgię, otwierając kolejne części przedstawienia. Muzykę skomponował Paweł Krawczyk, lider Hey.

— To dla mnie nowe, ciekawe wyzwanie. A ja lubię wyzwania! —  powiedziała przed premierą Katarzyna Nosowska. — Cenię twórczość Jelinek i Kleczewskiej i cenię Pawła Krawczyka, który jest odpowiedzialny  za muzykę. Postaramy się, żeby nie było to banalne. Zapraszam!

-- 

Recenzje:

Największą siłą przedstawienia jest scenografia Katarzyny Borkowskiej. Dźwiękoszczelne akwarium z weneckich luster odcina aktorów od świata zewnętrznego i wydaje na pastwę spojrzeń. Nawet gdy twarze wykonawców są tuż obok szyby, metr od pierwszych rzędów - oczy patrzą niewidzącym wzrokiem. Momenty, gdy wyłączone są mikrofony i z wnętrza przezroczystego pudła dobiegają ledwo słyszalne, stłumione krzyki, jeszcze podkreślają budowane przez tę barierę napięcie. Nie brak tu scen urzekających, hipnotycznie dziwnych, jak nagi łyżwiarski korowód w pustce, na białych kafelkach. Kleczewska - kojarzona z eksplorowaniem mrocznej strony ludzkiej osobowości i z emocjonalnym szantażem - pokazuje, że ma zmysł ironii i poczucie humoru. Ma też w Bydgoszczy zespół zdolnych i oddanych aktorów. Chodzi o tych związanych z reżyserką od lat - jak Karolina Adamczyk czy Piotr Stramowski - i tych, którzy świetnie odnaleźli się w jej ostatnich spektaklach, jak Joanna Drozda i Julia Wyszyńska.
Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza 

Piękny, świetnie zagrany spektakl. W micie Eurydyka jest niema – wiemy o niej tyle, że była piękną nimfą, żoną wybitnego muzyka, który nie pogodził się z jej śmiercią i próbował ją wskrzesić. W sztuce Jelinek Eurydyka ma głos i wybór: zamiast być zabawką męża, który tu jest narcystyczną gwiazdą pop, wybiera śmierć. W spektaklu Kleczewskiej Eurydyka przewrotnie nie mówi, tylko śpiewa i to ona jest gwiazdą – w tytułowej roli występuje Kasia Nosowska.
Aneta Kyzioł, POLITYKA

-- 

ROZMOWA Z ELFRIEDE JELINEK>

-- 

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 40 min. | bez przerwy

Prawa autorskie do sztuki Elfriede Jelinek „Cienie. Eurydyka mówi:” reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT

Mecenasem Głównym Spektaklu jest GRIFFIN ART SPACE oraz Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu.